Fotoritim Röportaj

Petek Arıcı : Nü

Petek Arıcı kimdir?
Resim ve fotoğrafla ilgilenen, bunlarla ilgilenecek zaman yaratmaya çalışan sıradan biri..
Nü çeken nadir kadın fotoğrafçılardan birisiniz, kıymetinizi bildiğimden, sorularım biraz bu kategori ağırlıklı olacak. Güzel Sanatlar eğitimi aldınız. Hangisi yaşamınıza daha önce girdi; resim mi fotoğraf mı? Ve hangisi şu an yasamınızda daha ağırlıklı olarak saltanat sürüyor?
Elbette resim hayatıma fotoğraftan daha önce girdi. Ortaokuldan beri güzel sanatlar eğitimi almak istiyordum. Hedeflerini erken koyan bir çocuktum diyebiliriz. Ortaokul ve lisede sevgili resim hocam sayesinde üniversiteye hazırlığı bitirmiştim bile. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girdim ve böylece resim, hayatıma hiç çıkmamacasına girmiş oldu. Okul döneminden sonra atölye ve iş hayatı bir arada yürümeyince resim yapabildiğim zamanlar oldukça kısaldı. İşte o vakit hayatıma fotoğraf girdi. Bir şekilde üretime devam etmeliydim ama bu, az vaktimi alan bir uğraş olmalıydı. Her zaman söylerim; fotoğraf benim için bir araç, resimlerime kadraj araştırıcı bile diyebiliriz.
Her ne kadar resim çalışmalarınız soyut ağırlıklı ise de fotoğrafta nü ve portre ağırlıklı çalışıyorsunuz. Hatta zaman zaman yakın çekim ve detay da” Gönlünüzde yatan aslan hangisi, hangi kategoriyi daha çok seviyor ve önemsiyorsunuz?
Resimde bir eğitim süreci vardır. Objenin-modelin gerçeğini birebir çizemezseniz soyuta ulaşmaya çalıştığınızda bocalarsınız, ortaya çıkan yavan bir iş olur. Bir altyapısı vardır, onu oluşturmadan istediğiniz kadar soyut çalışın, bilen göz onun yanlış oldugunu anlar. Soyuta geçmek büyük bir eğitim ve çalışmadan sonra gerçekleşir. Fotoğrafta da aynı şekilde oldugunu düşünüyorum. Gönlümde şimdiye kadar soyut vardı fakat bu birkaç ay sonra ne olur, canım ne ister, ne çizer, ne çeker söyleyemem.
Resim yaparken fotoğraflarınız, fotoğraf çekerken de resimleriniz birbirini etkiliyor mu? Fotoğraflarınızı daha sonra resimlediğiniz oldu mu? Ya da yaptığınız bir resmi sonrasında fotoğraf olarak kurguladığınız?
Bahsettiğim gibi fotoğraflarımı bir araç olarak kullanıyorum. Resimlerime aktarılacak kadrajlar onlar benim için. Mutlaka bunu resme çevirmeliyim dediğim onlarca fotoğrafım var, bir vakit gelecek bunlar bir proje ile karşınıza çıkacak zaten.
Portre ve nü tarzı çalışmalarınızda kullandığınız mekan nedir? Stüdyo mu yoksa hem iç hem dış mekan mı çalışıyorsunuz ? Rahat olduğum her ortamda fotoğraf çekebilirim yeter ki günışığı olsun mekanda. Flaş mecbur kalmadıkça kullanmıyorum.
Kullandığınız makine ve ekipman nedir?
Canon EOS 5DSR kullanıyorum, 85 mm lensim de en kıymetlim…
Karma ya da bireysel fotoğraf sergisi açtınız mı? Nü fotoğraflarınızı fotoğraf paylaşım siteleri dışında hiç sergilediniz mi?
Şimdi sergi elbette paylaşım açısından güzel yapılması gereken bir organizasyon. Ama ben hiç zevk almıyorum sergi açmak ve sergilere katılmaktan. İşlerin önünden geçip giden bir izleyici beni tatmin etmiyor açıkçası.. Üniversite döneminde bir kaç karma sergiye katıldım resimlerimle. Geçen sene de ”Kadınlar için Kadınlar tarafından” organize edilen karma sergilere katıldım, satılan fotoğrafların ücretleri kadın yardım kuruluşlarına aktarılıyor… Amacı destek olunca gönlümün daha rahat olduğunu söyleyebilirim.
Kendinizi hangi kategoriye koyuyorsunuz; amatör, profesyonel? Bu işten hiç para kazandınız mı? Calışmalarınız herhangi bir yerde yayınlandı mı? Kitap, dergi vs”? Yayınlanmadıysa düşünüyor musunuz?
Sanatla uğraşan bir kişinin profesyonel oldum dediğini duymak beni gerçekten üzer. En büyük ustalar bile hala amatör ruhlarını korumuşlardır. Hep öğrenmek, hep araştırmak gerekir. Sanat başka nedir ki? İlerlemek… üretmek… Fotoğraftan para kazanıyorum, bu benim 2006 senesinden beri tam zamanlı işim. Resimlerimin ve fotoğraflarımın insanların evlerini süslemesi gerçekten büyük bir zevk. Mesela her isteyene resim vermem, testten geçtikten sonra hak kazanmaları gerekir Talep eden insanların anlayarak aldıklarını düşünüyorum ve paylaşımdan kaçınmıyorum. Çalışmalarım yayınlandı, kitapta da dergilerde de. İnternet ve basılı magazinle daha çok kişiye ulaşabiliyorsunuz..
Kadınlar için kadınlar tarafından projesine katıldığınızı biliyorum, bunun dışında katıldığınız ya da içinde olduğunuz başka bir proje var mı? Aslında sorma amacım bireysel mi proje bazında başkaları ile birlikte mi çalışmayı tercih ediyorsunuz, bunu öğrenmek?
Katıldığım en zevk aldığım organizasyon ”Kadınlar için Kadınlar tarafından” ‘dır. Şu anda küratörümle yurtdışında bir kaç proje bazlı karma sergi planı yapıyoruz.
Belki bazıları okurken itiraz edecektir ama; her ne kadar kökenimiz anaerkil bir yapıya sahip olup, sonrasında fena halde baba erkil bir toplum haline geldikse de, önce kadın sonra da ”nü” fotograf çeken kadın fotografçı olmanın ayrıcalık ve zorluklarından bahseder misiniz?
Kimsenin itiraz edeceğini düşünmüyorum inan. Türkiye diyorsun bir kere. Türkiye’de her şey zor. Okumak, iş bulmak, geçinmek.. ki sen sanatla ilgileneceksin, bu lükse giriyor artık. Yaşanılan çevreye göre filizleniyoruz.. Neyse ki şanslı bir aileden geliyorum. Yılbaşında sevgili dedeme fotoğraf bastırdım ve çerçevelettim. 3-4 adet fotoğraf, biri manzara fotoğrafı diğerleri de nü… Dedemin tercihi nü fotoğraftan yana oldu ve ne kadar hoşuma gittiğini anlatamam. 85 yaşındaki dedemin odasında benim nü fotoğraflarım var. Türkiye’de kadın fotoğrafçı olmanın avantajları var bence. Bir kere modellik yapmak isteyen çok bayandan teklif alıyorum. Daha rahat ve güvenle benimle çalışıyorlar.
Fotoğraf yaşamınızda başınızdan geçen ilginç ve de can sıkan bir anınız var mı, özellikle nü çalışmalarınız kaynaklı ?
Hiç can sıkıcı bir olayla karşılaşmadım. Bunu engellemenin yolu model sözleşmesi imzalatmaktan geçiyor. Bence Nü çalışırken bu belgeyi modelinize imzalatmanız şart.
Modellerinizi nasıl buluyorsunuz? Profesyonel mi amatör modeller mi?
Modellerimin hepsi amatör, profesyonel modelle bir kere çalıştım bakışlarında hiçbir anlam yüklü değildi açıkçası. Dostlarım dışındaki modeller beni kendileri buluyorlar. Bir tanışma süreci yaşadıktan ve kısaca bir arkadaşlık yaşadıktan sonra fotoğraflarını çekebiliyorum. Bir paylaşım mutlaka olmalı..
Hiç kendinizi nü çekimlerinizde model olarak kullandınız mi? Bu soru ile mutlaka muhattap olmuşsunuzdur? Tepkiniz ya da cevabınız ne oluyor?
Kendimi model olarak hiç kullanmadım, kullanmayı da düşünmüyorum.  Açıkçası fotoğraf çektirmeyi sevmem, vizörün arkasında olmak harika…
Türk fotoğraf dünyasına bakış açınız nedir? Nereye doğru gidiyoruz?
Türk sanatı uzun yıllardır hiçbir yere ilerleyemiyor… Güzel günler göreceğimizi umut ediyorum..
Türk fotoğrafında ‘nü’ ye bakış açısı nedir?
Şimdi sevgili Faika erkeklerin bakış açısı ve kadınların bakış açısı farklı oluyor çeken de olsa, izleyen de olsa. Nü fotoğrafta da bir erkek egemenliği söz konusu maalesef. Fotoğraftaki kadını, eti göstermek/görmek değil, duyguları görmek isterim nü çalışmalarda. Maalesef gördüğüm fotoğraflar pornografi tarzı fotoğraflara kayıyor…
Nü ceken –bilinen- kadın fotoğrafcı sayısı oldukca az, bunu neye bağlıyorsunuz?
Hiç bir fikrim yok açıkçası. Bence bir kadın fotoğrafçının en iyi görebileceği obje kadın vücududur. İstek ve olanaksızlıkla alakalı olabilir.
Fotoğraf çalısmalarınızda hedefiniz nedir?
Benim gördüğüm gibi görmelerini istiyorum.

Röportaj : Faika Berat PEHLİVAN

One thought on “Fotoritim Röportaj